albo-youth Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Nothing great was ever achieved without enthusiasm
 
GalleryForumLatest imagesKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Qėndrimi i Muhamedit a.s. ndaj krishterėve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ledia
Anetar i ri
Anetar i ri
ledia


Female
Numri i postimeve : 25
Location : Durres
Registration date : 26/01/2008

Qėndrimi i Muhamedit a.s. ndaj krishterėve Empty
MesazhTitulli: Qėndrimi i Muhamedit a.s. ndaj krishterėve   Qėndrimi i Muhamedit a.s. ndaj krishterėve EmptyMon Jan 28, 2008 4:09 pm

Qėndrimi i Muhamedit a.s. ndaj krishterėve
Shpesh herė ėshtė keē treguar qėllimisht qėndrimi qė profeti Muhamed kishte ndaj tė krishterėve. Mite dhe legjenda tė tepėrta qėllimkėqija e kanė mbuluar kėtė qėndrim. E vėrteta e zbuluar nga dokumentet mė tė hershme historike e tregon tė kundėrtėn.

▪ Profeti Muhamed jo vetėm qė nuk kishte ndonjė qasje armiqėsore ndaj tyre por pėrkundrazi i kishte trajtuar me dashamirėsi dhe afėrsi.Nė vazhdim e keni njė letėr tė cilėn Profeti e kishte adresuar pėr murgjėrit e Manastirit tė Shėn Katerinės. Letra ėshtė dėrguar rreth vitit 628.

"Ky ėshtė njė mesazh nga Muhamed ibn Abdullah, si njė pakt pėr ata qė mbajnė Kristianitetin, pranė dhe larg, ne jemi me ta.Me tė vėrtetė unė, shėrbėtorėt, ndihmuesit, dhe ndjekėsit e mi i mbrojnė ata, sepse kristianėt janė qytetarėt e mi; dhe pėr Allah, unė jam gjithmonė kundėr ēdo gjėje qė i dėshpėron ata.Asnjė lloj detyrimi nuk duhet tė ketė mbi ta.As gjykatėsit e tyre nuk do tė hiqen nga puna dhe as murgjėrit e tyre nga manastiret e tyre.Asnjė nuk lejohet qė tė shkatėrrojė njė shtėpi tė besimit tė tyre, ta dėmtojė atė, apo tė marrė ndonjė gjė nga ajo pėr tek shtėpitė e myslimanėve.Nė qoftė se ndonjė merr ndonjė nga kėto, ai do tė shkelė paktin e Zotit dhe nuk i bindet profetit tė Tij. Me tė vėrtetė, ata janė aleatėt e mi dhe kanė statutin tim tė sigurte kundėr gjithēkaje qė ata urrejnė.Asnjė nuk do t'i detyrojė ata qė tė udhėtojnė apo t'i obligojė pėr luftė.Myslimanėt duhet tė luftojnė pėr ta.Nė qoftė se njė femėr kristiane martohet me njė mysliman, kjo nuk duhet tė ndodhė pa aprovimin e saj. Ajo nuk duhet tė ndalohet tė vizitojė kishėn e saj pėr t'u lutur.Kishat e tyre duhet tė respektohen. Atyre nuk duhet t'u ndalohet riparimi i tyre as shenjtėrimi i pakteve tė tyre.Asnjė njeri nga ummeti (bashkėsia myslimane) nuk duhet tė shkelė kėtė pakt deri nė Ditėn e Kiametit (fundi i botės)."

Njė qėndrim tė tillė human, tė drejtė e zemėrmirė bota nuk ka parė nė asnjė rast tjetėr. Nga njė sjellje e tillė bujare mund tė mėsojnė edhe sot mjaft shtete e shoqėri duke filluar nga Evropa, Amerika, Azia, Afrika dhe kudo gjetkė.

Andaluzi91
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Qėndrimi i Muhamedit a.s. ndaj krishterėve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Firefox i Mozilla-s fiton terren ndaj Internet Explorer te M

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
albo-youth Forum :: Kulture & Tradite :: Teologjia-
Kėrce tek: