albo-youth Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Nothing great was ever achieved without enthusiasm
 
GalleryForumLatest imagesKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Aeroplani prej letre qė reziston nė hapėsirė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cupke_
Admin
Admin
cupke_


Female
Numri i postimeve : 694
Age : 34
Location : Pogradec
Registration date : 23/12/2007

Aeroplani prej letre qė reziston nė hapėsirė Empty
MesazhTitulli: Aeroplani prej letre qė reziston nė hapėsirė   Aeroplani prej letre qė reziston nė hapėsirė EmptyWed Jan 23, 2008 1:57 pm

Shkencėtarėt nė Universitetin e Tokios janė mbledhur me anėtarė tė Shoqatės sė Aeroplanėve prej letre nė Japoni dhe kanė ndėrtuar njė aeroplan qė ėshtė i aftė t'i rezistojė fluturimit nga Stacioni Hapėsinor Ndėrkombėtar nė sipėrfaqen e Tokės. Prototipi ėshtė 8 centimetra i gjatė dhe do tė testohet pėr forcėn dhe rezistencėn ndaj nxehtėsisė.
Avioni pa motor, i cili ka formėn e njė anijeje hapėsinore do tė fluturojė me njė shpejtėsi prej 8,600 kilometrave nė orė. Njė anije e vėrtetė kozmike kur rihyn nė atmosferėn e Tokės ka shpejtėsi prej 15,200 miljesh nė orė dhe fėrkimi me ajrin e ngroh sipėrfaqen e jashtme nė temperatura ekstreme. Aeroplani i lehtė do tė hyjė mė ngadalė nė sipėrfaqen e Tokės dhe nuk do tė digjet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://albo-youth.albanianforum.net
 
Aeroplani prej letre qė reziston nė hapėsirė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Avioni i se ardhmes, turizem ne hapesire

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
albo-youth Forum :: Shkenca :: Informatika & Teknologjia-
Kėrce tek: