albo-youth Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Nothing great was ever achieved without enthusiasm
 
GalleryForumLatest imagesKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 6sekrete per te mos mbetur beqar!

Shko poshtė 
3 posters
AutoriMesazh
cupke_
Admin
Admin
cupke_


Female
Numri i postimeve : 694
Age : 34
Location : Pogradec
Registration date : 23/12/2007

6sekrete per te mos mbetur beqar! Empty
MesazhTitulli: 6sekrete per te mos mbetur beqar!   6sekrete per te mos mbetur beqar! EmptyFri Dec 28, 2007 2:05 pm

Nga ekspertėt e filozofisė orientale vijnė edhe shtatė kėshilla pėr tė gjetur rrugėn e duhur nė kėrkim tė shpirtit binjak. Nė pėrfundim tė ditės keni menduar ndonjėherė pėr mėnyrėn se si zhvisheni? Se si i vendosni kėpucėt apo rrobat? Sipas principeve tė filozofisė orientale Zen ēdo gjė lidhet me mėnyrėn e thjesht se si silleni ēdo ēast tė ditės, kėto gjėra reflektojnė mbi veten tonė. Jeni tė lodhur nga situata jote prej beqari apo nuk doni mė tė pėrballoni tė njėjtat ēėshtje tė jetės suaj sentimentale? Ndoshta ėshtė koha tė mėsoni artin e tė rėnit nė dashuri dhe sekretet e tij.

1. Keni parė me vėmendjen rreth vetes?


Ėshtė i njohur fakti se pjesa mė e madhe e ditės harxhojnė kohėn duke kėrkuar personin e zemėr kudo. Vėshtroni pėrreth dhe personat qė tė qėndrojnė afėr nė jetėn e pėrditshme. Njė shok, njė koleg mund tė jetė njė nga adhuruesit e tu dhe ti e ke pėrjashtuar nga tė qenit partner. Duhet t'i shihni gjėrat me njė kėndvėshtrim tjetėr dhe tė dashurin mund ta gjeni shumė afėr vetes.

2. Nė dashuri duhet tė jeni vetvetja


Shumė persona ankohen se nuk i do njeri. Arsyeja ėshtė e thjeshtė, janė tė zėna duke recituar njė rol, aq sa tė tjerėt nuk arrijnė t'i njohin nė tė vėrtetė. Duhet tė jeni tė lirshėm dhe vetvetja nė marrėdhėnien qė doni tė nisni. Pos merrni njė rol qė nuk ėshtė juaji. Lėreni veten tė lirshme pasi autenticiteti ju bėn tė ēmuar.

3. Partnerin lėreni tė jetė 'beqar'

Njė nga pengesat kryesore nė dashuri ėshtė tendenca pėr tė 'mbajtur'partnerin. Partnerėt prangosen me njėri-tjetrin duke mos e lėnė dashurinė e tyre tė rritet lirshėm dhe natyrshėm. Nėse dikur bėhet pjesė e jetės tėnde, jepi hapėsirė dhe lėre tė lirė. Duhet tė jeni tė lumtur pėr ēdo gjė qė tė dhuron, edhe nėse ėshtė pak. Nėse preferon tė dalė pėr njė kohė jashtė skene jepi mundėsinė ta bėjė, pa qenė shumė posesiv.

4. Eliminoni mendjen

Ka njerėz qė mendojnė se dashuria ėshtė e pamundur tė kėnaqė tė gjitha aspektet. E keni pyetur veten se cilat janė 'gjėrat e duhura'pėr dashurinė. Bėni njė listė tė tillė dhe, pasi ta lexoni do tė vėreni se jeni kthyer nė njė njeri qė vetėm kėrkon tė marrė. Ndaj mundohuni ta lėshoni veten. Tė paktėn njė ditė provoni tė hiqni dorė nga kėrkesat e tua dhe shikoni se sa mirė jeni pa to. Duke vepruar nė tė njėjtėn mėnyrė pėr disa ditė me radhė do tė vini re se gjėrat qė i keni konsideruar si shumė tė rėndėsishme nuk janė aspak ashtu dhe se mund tė jetoni shumė mirė pa tė. Kėshtu do t'i jepni mė shumė hapėsirė vetes dhe partnerit tuaj, pa qenė shumė ekzigjent.

5. Zbulo zemėrgjerėsinė tėnde


Tė japėsh dhe tė marrėsh ėshtė njė pikė e fortė e ēdo lidhjeje. Kur bie nė dashuri, kjo nuk ėshtė aspak problem. Jemi tė lumtur kur dhurojmė spontanisht dhe ēdo gjė. Mundohuni t'i dhuroni diēka qė ta ndryshojė rrjedhėn e ditės suaj tė zakonshme, pėr ta kthyer atė nė njė ditė tė veēantė. Pėrdorni fantazinė tuaj pėr tė bėrė ēdo ditė unike dhe tė vetme. Edhe nėse nuk merrni ndonjė gjė nė shkėmbim. Do tė ndjeheni tė lumtur qoftė edhe nėse merrni njė buzėqeshje apo njė puthje tė ngrohtė si shkėmbim tė dhuratės suaj. Por ju duhet tė jeni tė ndėrgjegjėsuar se, kur jepni diēka tė mos merrni asgjė nė kėmbim, qoftė edhe buzėqeshjen apo njė faleminderit. Jepni thjesht pėr kėnaqėsi, pa kėrkuar gjė nė kėmbim.

6. Mėso tė jesh shoqe


Shumė gra ankohen se janė vetėm, edhe kur kanė nė krah njė partner. Kjo ndodh pėr faktin e thjeshtė se nuk janė shoqe tė vetes sė tyre. Kushtojini kohė vėzhgimit tė vetes tėnde. Prano gjithēka tė personalitetit tėnd dhe mos e gjyko mė veten. Mundohu tė shohėsh ēfarė ndodh brenda teje. Duke mos qenė tė rreptė me veten, arrijmė tė kuptojmė se tė tjerėt tė duan pėr faktin e thjeshtė se si jeni realisht. Duke vlerėsuar veten, do tė arrini tė vlerėsoni edhe tė tjerėt.

Si tė harmonizojmė jetėn seksuale

Nuk ka asnjė dyshim qė ndryshimet nė sjelljen seksuale tė burrit dhe gruas kanė njė ndikim shumė tė madh nė marrėdhėniet intime tė ēiftit dhe shpesh janė shkaku kryesor i disharmonisė mes tyre.

Ndryshe, kjo gjendje apo sjellje njihet edhe me sintetizimin e pozicionit seksual mashkullor dhe femėror se "dashuria e burrit kalon nga ndjenjat fizike nė atė shpirtėrore dhe pėr femrėn nga ajo shpirtėrore nė atė fizike". E thėnė pak mė thjeshtė, burri mė parė dashuron dhe mė pas ndėrton njė botė ideale mbi kėtė dashuri, ndėrsa gruaja mė parė duhet fituar dhe bindur nė sferėn e saj emotive dhe racionale, qė mė pas tė arrish dashurinė fizike si njė rezultat i botės sė saj psikike.

Tė burri, akti seksual ėshtė mė shumė i lidhur ngushtė me stimulin erotik, ndėrsa te gratė pėrfshin edhe mendjen, ndjenjat dhe motive tė tjera racionale. Tė gratė ajo lidhet me dėshirėn pėr tė kėnaqur partnerin dhe pėr t'i shprehur dashurinė e tyre. Gruaja normalisht e arrin orgazmėn pas, fillimit tė asaj tė mashkullit, por ka raste qė nuk e arrin. Ndėrkohė qė tė shumta janė ndryshimet e sjelljes seksuale tė meshkujve dhe femrave.

Por nga se vijnė kėto ndryshime? Gjithēka lidhet me strukturėn e ndryshme fizike tė tė dy partnerėve. Testosteroni ėshtė faktori qė kushtozon sjelljen erotike te mashkulli, por ende nuk ėshtė zbuluar se si ai ndikon nė sistemin nervor. Ndėrsa efekti erotik i hormoneve femėrore nė sistemin nervor ėshtė shumė i vogėl, megjithėse ėshtė verifikuar se niveli i erotizmit ėshtė mė i lartė nė disa periudha tė caktuara tė pėrqendrimit tė hormoneve nė gjak. Ndaj njė nga kėshillat mė tė mira pėr jetėn seksuale ėshtė harmonizimi i kėtyre aktiviteve, atė pėrshpejtues te meshkujt dhe ngadalėsues tė femrat.

Partnerėt qė deri mė sot janė ankuar pėr njė veēanti qė po u ndodh gjithnjė edhe mė shumė, duke mos arritur tė koinēidojnė 'akmen'apo kulmin e kėnaqėsisė, duket tė kuptojnė se ėshtė diēka qė u ndodh tė gjithėve dhe ėshtė normale, pasi lidhet me ndryshimet strukturore dhe fiziologjike tė partnerėve.

Kalimi i kėsaj vėshtirėsie ėshtė e detyrė e mashkullit, qė ka mundėsi, sigurisht, brenda disa kufizimeve, tė ngadalėsojė impulset e tij seksuale. Meshkujt duhet tė kenė gjithnjė parasysh se dėshira te gratė duhet tė provokohet, pėrmes njė ambienti tė ngrohtė, ledhatimeve dhe dashurie. Por sigurisht qė, edhe gruaja duhet tė jetė e gatshme pėr tė kaluar kėtė pengesė. Gjetja e harmonisė nuk mund tė realizohet vetėm nga njė partner, por falė dėshirės sė mirė nga tė dy partnerėt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://albo-youth.albanianforum.net
angel
Moderator
Moderator
angel


Female
Numri i postimeve : 423
Age : 31
Location : Pogradec
Registration date : 23/12/2007

6sekrete per te mos mbetur beqar! Empty
MesazhTitulli: Re: 6sekrete per te mos mbetur beqar!   6sekrete per te mos mbetur beqar! EmptyThu Jan 03, 2008 8:15 pm

hahah Markel pse sju hedh nje sy ketyre:D laugha laugha laugha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Markel
Anetar Nderi
Anetar Nderi
Markel


Male
Numri i postimeve : 256
Age : 33
Registration date : 25/12/2007

6sekrete per te mos mbetur beqar! Empty
MesazhTitulli: Re: 6sekrete per te mos mbetur beqar!   6sekrete per te mos mbetur beqar! EmptyFri Jan 04, 2008 5:03 pm

laugha po keto jane shume
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
angel
Moderator
Moderator
angel


Female
Numri i postimeve : 423
Age : 31
Location : Pogradec
Registration date : 23/12/2007

6sekrete per te mos mbetur beqar! Empty
MesazhTitulli: Re: 6sekrete per te mos mbetur beqar!   6sekrete per te mos mbetur beqar! EmptyFri Jan 04, 2008 7:26 pm

hahah perton ti lexosh ti ? laugha
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Markel
Anetar Nderi
Anetar Nderi
Markel


Male
Numri i postimeve : 256
Age : 33
Registration date : 25/12/2007

6sekrete per te mos mbetur beqar! Empty
MesazhTitulli: Re: 6sekrete per te mos mbetur beqar!   6sekrete per te mos mbetur beqar! EmptySat Jan 19, 2008 12:59 pm

pertoj shume
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Sponsored content

6sekrete per te mos mbetur beqar! Empty
MesazhTitulli: Re: 6sekrete per te mos mbetur beqar!   6sekrete per te mos mbetur beqar! Empty

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
6sekrete per te mos mbetur beqar!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
albo-youth Forum :: Diskutime shoqerore :: Tema Shoqerore-
Kėrce tek: