albo-youth Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Nothing great was ever achieved without enthusiasm
 
GalleryForumLatest imagesKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 C'eshte Arti?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cupke_
Admin
Admin
cupke_


Female
Numri i postimeve : 694
Age : 34
Location : Pogradec
Registration date : 23/12/2007

C'eshte Arti? Empty
MesazhTitulli: C'eshte Arti?   C'eshte Arti? EmptyWed Dec 26, 2007 8:35 pm

C'eshte Arti? - A mund t'i japim nje perkufizim?

Z. Roger Penrose, nje nga shkencetaret me ne ze te kohes sone, perballe nje problemi te tille,dhenies se nje perkufizimi, deklaron ne librin e tije: The Emperor's New Mind.
"Nuk mendoj se eshte mencuri, ne kete situate , te tentosh te propozosh nje perkufizim te sakte te
ndergjegjes, por ne mund te besojme, ne nje mase te mire,te
pershtypjet tona personale dhe aftesive intuitive te pergjithshme duke iu referu asaj qe vete termi kerkon te shprehe"

Peisazh Dimri, Piktura Vaj
Dimri
Duket qe e njejten gje vlen edhe per artin: Ju e dini se c'eshte, une e di, por perkufizimi eshte me te vertete nje tjeter gje.

Cdo perkufizim i shkurter i artit do e thjeshtonte ne menyre te ekzagjeruar kete argument..


Arti neper Kohe
Arti nuk ka qene gjithmone ai qe ne mendojme se eshte sot. Nje objekt i konsideruar art sot mund te mos jete perceptuar si i tille ne kohen kur eshte realizuar, as dhe personi qe e krijoi domosdo do jete quajtuar artist.
Qofte nocioni "art" apo ideja " e artistit" jane terma relativisht moderne.

C'eshte ngjyra?
Kur fillojme te pikturojme, mesojme se ngjyra nuk eshte gje tjeter vetem ndjeshmeria ndaj drites e kapur nga retina e syrit. Sa me shume drite aq me e ndritshe eshte ngjyra.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://albo-youth.albanianforum.net
 
C'eshte Arti?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
albo-youth Forum :: Art & Kulture :: Piktura-
Kėrce tek: