albo-youth Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Nothing great was ever achieved without enthusiasm
 
GalleryForumLatest imagesKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Nje legjende per prejardhjen e emrit "Shqiptar"

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cupke_
Admin
Admin
cupke_


Female
Numri i postimeve : 694
Age : 34
Location : Pogradec
Registration date : 23/12/2007

Nje legjende per prejardhjen e emrit "Shqiptar" Empty
MesazhTitulli: Nje legjende per prejardhjen e emrit "Shqiptar"   Nje legjende per prejardhjen e emrit "Shqiptar" EmptySun Jan 20, 2008 2:23 pm

Njė i ri kishte dalė pėr gjah nė male dhe njė Shqiponjė qė vinte rrotull mbi kokėn e tij, ndali nė njė shkrep shkėmbor. Kjo shqiponjė ishte jashtėzakonisht e bukur dhe kishte mbėrthyer pėr sqepi njė gjarpėr. Pas pak, shqiponja u ngrit sėrish fluturimthi nga kreshta dhe u drejtua pėr andej nga kishte folenė.

Djaloshi u mbėrthye nėpėr shkėmbinj, dhe u ngjit lart deri nė majėn e shkėmbit ku ndodhej foleja e shqiponjės. Aty pa tė voglin e shqiponjės duke luajtur me gjarprin e ngordhur. Por gjarpri nuk kishte ngordhur ende nė tė vėrtetė…Nė njė moment ai lėvizi me shpejtėsi trupin duke nxjerrė dhėmbėt e vegjėl, gati pėr tė injektuar nė trupin e shqiponjės, helmin e vet tė tmerrshėm…

Me shpejtėsi dhe guxim, djaloshi nxori harkun dhe shigjetėn, qėlloi mbi gjarprin dhe e vrau atė. Pastaj mori shqiponjėn e vogėl dhe u drejtua rrugės sė kthimit nė shtėpi…

Papritur djali gjuetar ndjeu mbi kokė njė rrahje kėrcėnuese krahėsh dhe njė hije e madhe e zezė e mbuloi. Ishte shqiponja nėnė qė qėndroi pėrballė tij...

- Pėrse e rrėmbeve tim bir? - klithi rėndė Shqiponja.

- I vogli tani ėshtė imi, sepse e shpėtova nga gjarpri qė ti ende nuk e kishe vrarė, - iu pėrgjigj djali

- Mė kthe djalin tim, - gjėmoi shpendi i madh, - dhe nė kėmbim unė do tė tė jap mprehtėsinė e syve dhe forcėn e krahėve tė mi. Ti do tė bėhesh i pamposhtur dhe do tė njihesh nėn emrin tim…"

Pakti u pranua. Djali i ri dorėzoi shqiponjėn e vogėl. Kjo e fundit u rrit dhe fluturon gjithmonė mbi kokėn e djalit, pranė tij. Ai u bė njė burrė i madh i fortė qė luftonte bishat e egra dhe armiqtė e atyre anėve.

Gjatė gjithė kėtyre pėrpjekjeve tė tij, Shqiponja besnike e shihte dhe e udhėhiqte nga lart. Tė mahnitur nga kjo bashkėjetesė e pazakontė e gjuetarit tė njohur me shpendin e bukur, njerėzit nisėn ta quanin atė djalė dhe pasardhėsit e tij, "Shqiptar", qė do tė thotė Bir i Shqiponjės dhe mbretėrinė e tij, Shqipėri, ose Toka e Shqiponjave.

Marre nga Gazeta Shekulli
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://albo-youth.albanianforum.net
 
Nje legjende per prejardhjen e emrit "Shqiptar"
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Identiteti seksual....sipas shkronjes se pare te emrit tuaj
» "AC MILAN"
» "POGRADECI"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
albo-youth Forum :: Art & Kulture :: Letersia :: Gjuha-
Kėrce tek: