albo-youth Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Nothing great was ever achieved without enthusiasm
 
GalleryForumLatest imagesKėrkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Burimet e Kuranit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
cupke_
Admin
Admin
cupke_


Female
Numri i postimeve : 694
Age : 34
Location : Pogradec
Registration date : 23/12/2007

Burimet e Kuranit Empty
MesazhTitulli: Burimet e Kuranit   Burimet e Kuranit EmptyFri Dec 28, 2007 2:33 pm

Burimet e Kuranit:

Ne kete shkrim dua te shikojme me afer burimet e shkrimeve te Kuranit. Shume shpesh ne forum ka pasur diskutime dhe tema rreth shkrimeve te Bibles, por jo edhe aq me ato te Kuranit.
Dihet, nga evidenca historike qe Bibla eshte shkruar para Kuranit. Poashtu, dihet qe pervec dallimeve ne shume gjera ne mes Bibles dhe Kuranit ka edhe gjera ku keto te dyja kane pajturshmeri.
Megjthate, kisha deshire qe te shohim ketu origjinen e disa shkrimeve te Kuran.
Evidenca historike tregon se shume nga shkrimet kuroanore vijne ne fakt nga shkrimet Talmudike hebreje, qe jane tregimet popullore hebreje dhe qe me vone autoret qe shkruan Kuranin (duket qe) i importuan ato shkrime ne Kuran.


Tregimi per Kainin dhe AbelinKurani, s.5:31.
“Allahu dergoi nje sorre, e cila gropnte ne dhe, per t’u treguar atij se si ta mvulonte trupin e vellait. E ai tha: ‘I mjeri une , a nuk qesh I afte te behem si kjo sorre e ta mbuloja trupin e vellait tim?’ Ashtu mbeti I penduar.”
Targum I Jonathan-ben-Uzziah:
“Adami dhe Eva, te ulur prane kufomes, vajtonin dhe nuk dinin cfare te benin, per ate se ata nuk dinin ende asgje rreth varrimit. Nje sorre erdhi, mori trupin e nje te veti, filloi ta groponte dheun, dhe varrosi ate prane syve te tyre.Adami tha, ‘ Le ta percjellim shembullin e sorres’ dhe duke e marre trupin e Abelit, e varrosen ate menjehere.”

Tregimi per Solomonin dhe Sheban


Kurani, s.27:17-44. 17. E Sulejmanit ishte tubuar ushtria e vet qė pėrbėhej nga exhinėt, nga njerėzit dhe nga shpendėt dhe ata mbanin rendin.
18. Deri atėherė kur ariitėn mbi luginėn e buburrecave, njė buburrėc tha: "O ju buburreca, hyni nė vendet tuaja qė tė mos u coptojė Sulejmani dhe ushtria e tij duke mos ju vėrejtur".
19. E ai (Sulejmani) buzėqeshi i gėzuar prej fjalės sė tij dhe tha: "Zoti im, mė mudnėso qė tė falėnderoj tė mirat Tuaja qė m'i dhurove mua dhe prindėrve tė mi dhe qė tė bėj vepra tė mira qė Ti i pėlqen, e me mėshirėn Tėnde mė shtie nė mesin e robėrve Tuaj tė mirė!"
20. Dhe vėshtroi shpendėt e tha: "Ē'ėshtė qė nuk e shoh pupėzėn? Jo, ajo nuk qenka kėtu!"
21. Unė do tė dėnoj atė mė njė dėnim tė ashpėr ose do ta therrė ose ka pėr tė mė sjellė ndonjė argument tė fortė (si arsyetim).
22. Ajo nuk zgjati shumė e tha: "Unė kuptova atė qė ti nuk je i njohur dhe tė erdha nga Sebei me njė lajm tė sigurt".
23. Nė tė vėrtetė unė gjeta njė grua qė po i sundonte ata (Popullin e Sebe-it) dhe asaj i ishte dhėnė ēdo send, e ajo kishte njė fron tė madh.
24. Madje takova atė dhe popullin e saj se adhurojnė diellin e jo All-llahun, po djalli ua kishte hijeshuar atė veprim tė tyre dhe i kishte shmangur prej rrugės sė drejtė, andaj ata nuk gjejnė udhėzim.
25. (i kishte shmangur) Pėr tė mos adhuruar All-llahun qė nxjerr nė shesh (e di) tė fshehtėn nė qiej e nė tokė, dhe qė e di atė qė fshehni dhe atė qė publikoni.
26. All-llahu ėshtė njė, nuk ka Zot tjetėr pos Tij, Zot i Arshit tė madh.
27. Ai (Sulejmani) tha: "Do tė shohim se a e thua tė vėrtetėn apo je nga gėnjeshtarėt!"
28. Shko me kėtė letrėn time e hidhjau atyre, largohu (pak) nga ata dhe pėrgjo se ēka bisedojnė!"
29. Ajo (gruaja - Belkisa) tha: "O ju pari, mua mė ka arritur njė letėr madhėshtore!"
30. (e lexova) Kjo ėshtė prej Sulejmanit (mandej e hapi, kur qe, nė tė) "Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!" (Bismil-lahir-Rahmanir-Rrahim!)
31. (nė vazhdim shkruan) "Tė mos u mbani nė tė madh kundėr meje, po tė mė vini tė dorėzuar (edhe besimtarė)!"
32. Ajo tha: "O ju pari, mė sugjeroni nė kėtė ēėshtje timėn se unė nuk do tė vendosi asgjė derisa edhe ju tė jepni pėlqim!"
33. Ata (paria) i thanė: "Ne jemi tė fuqishėm dhe jemi luftėtarė tė rreptė, por puna qėndron te ti, e ti mendo se ēka do tė na urdhėrosh!"
34. Ajo tha: "Kur sundusit e pushtojnė ndonjė vend, ata e rrėnojnė atė e parinė mė tė zgjedhur tė atij vendi e nėnshtrojnė. Kėshtu ata veprojnė!"
35. Po unė do t'u dėrgojė atyre njė dhuratė (tė madhe), e do tė shohė se ēka do tė na sjellin tė dėrguarit (me dhuratė).
36. E kur i erdhi ajo Sulejmanit, ai tha: "A me pasuri mė ndihmoni mua? E atė qė All-llahu mė ka dhėnė mua ėshtė shumė mė e dobishme nga ajo qė u ka dhėnė juve! Por ju krenoheni me dhuratat tuaja!"
37. Kthehu te ata (i tha kryesuesit tė tė deleguarėve), se pėr Zotin ne do t'u vijmė atyre me njė ushtri, sė cilės ata nuk do tė mund t'i bėjnė ballė dhe do t''i dėbojmė prej aty tė nėnshtruar e tė poshtėruar!


II Targumi I Esterit:

“Solomoni dhe urdhera… une do te dergoj mbreter dhe ushtri kunder tij….(nga) gjeni bishat e tokes dhe zogjte e qiellit. Mu atehere, nje zog, qe kenaqte veten, nuk mund ta gjeni; mbreti Solomon tha se ata suhet ta kapnin ate dhe ta sillnin me dhune, dhe ne te vertete ai kerkonte ta vriste ate. Por mu atehere, zogu u duk ne prezencen e mbretit dhe tha, ‘E kam pare tere boten (dhe) qytetin dhe mbreterine (e Shebas) I cili nuk ishte nen ty, imzot mbret. Ata ishin te dirigjuar nga nje grua e quajtur mbreteresha e Shebas.Pastaj gjeta nje qytet te fortifikuar ne lindje (Sheba) dhe perreth tij ne rruge kishte gure te arte dhe te argjendte”.
Mbreteresha ishte duke adhuruar Diellin dhe zogu I erdhi me nje lajm nen krahe. Mbreteresha e hapi dhe e lexoi ate:” Mbreti Solomon u dergon juve selamet e tij. Nese deshironi te vini per te me kanaqur mua me dorezim, do te lartesoheni, por ne te kunderten une do te dergoj mbreter kunder jush”.

Ka edhe mjaft gjera te tjera qe Kurani vihet ne pikepyetje te madhe, ku hyjne frymezimi I tij, ndyshimet ne mes doreshkrimeve ne Kuran, gabimet me te dhenat shkencore dhe sekulare….etj.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://albo-youth.albanianforum.net
 
Burimet e Kuranit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
albo-youth Forum :: Kulture & Tradite :: Teologjia-
Kėrce tek: